MAGAZÍN ENERGIE 7

Připravili jsme pro Vás nový „Magazín energie“ měsíčník, který Vám pomůže pochopit princip fungování energetiky v ČR.

TÉMA VYDÁNÍ: NOVÉ BYDLENÍ A PŘIPOJENÍ ELEKTŘINY

Nový dům, elektřina je připojena provizorně jako stavební proud a distribuční sazba = D01d. Přesně na tyto případy sazeb čas od času narážíme. Sazba D01d je sazba pro stavby, garáže a rekreační objekty s velmi malou spotřebou elektřiny. 

Po kolaudaci je třeba zažádat na distribuci o změnu sazby, jinak se nedoplatíte. Cena MWh je totiž v tomto tarifu je velmi vysoká pakliže překročíte 600 KWh.

JAK POSTUPOVAT

V prvé řadě máte možnost obrátit se na svého dodavatele. Další možností je kontaktovat napřímo distributora, který si vyžádá tzv. „Revizní zprávu“ od certifikovaného revizního technika. Ten zkontroluje stav a určí, či bude distribuční sazba D02d nebo například D25d a pod. Záleží na druhu spotřebičů, které využíváte a taktéž či máte na ohřev vody elektrický bojler či akumulační, přímotopové topení. Taktéž existují sazby na tepelná čerpadla, kombinované způsoby elektrického vytápění a sazby pro majitele elektromobilů.

Na základě revizní zprávy, distributor připraví novou Smlouvu o připojení k distribuční soustavě. Tato smlouva však nezajišťuje elektřinu jako takovou, nýbrž jen zvýhodnění na její distribuci.

Finální cenu za odběr je třeba vyjednat v dalším kroku a tím je uzavření Smlouvy o dodávce elektřiny s vaším dodavatelem.